sobota, 8 grudnia 2012

SHI TZU

Psy rasy Shih Tzu (nazywane także Shi tsu) to małe pieski w wielką duszą. Ze względu na ich charakterystyczny wygląd oraz charakter zdobywają sobie wiele sympatyków, którzy chętnie nabywają te niepozorne zwierzaki. Shih tzu wywodzą się z Tybetu, gdzie hodowane były w pałacach, świątyniach oraz klasztorach. Później przeniesione zostały także na dwór chiński. Tłumacząc z tybetańskiego, shih tzu to „lwi pies” i te dwa słowa chyba najlepiej oddają naturę tej rasy. Shi tsu to psy inteligentne, ruchliwe, towarzyskie, łatwo przywiązujące się do swoich właścicieli, ze względu jednak na swoją wrodzoną niezależność, niedoświadczonym hodowcom, którzy pozwolą psu na zbyt wiele, mogą przysporzyć kłopotów. Są to psy o dużym temperamencie, silne, zuchwałe. Wymagają dużo pielęgnacji. Wygląd rasy shih tzu Shih tzu to psy małych rozmiarów, o wadze w granicach 4,5 – 8kg i wysokości w kłębie dochodzącej do 27cm. Bez wątpienia najbardziej charakterystycznymi cechami wyglądu psa są: arogancki, szeroki pysk kształtem przypominający chryzantemę oraz bardzo obfite owłosienie, pokrywające całe ciało psa. Pielęgnacja shih tzu jest wymagająca. Psa należy czesać codziennie, jego oczy oraz uszy należy poddać pielęgnacji specjalistycznymi preparatami, co dla mniej doświadczonych osób może okazać się uciążliwe. Zachowanie shih tzu Shi tsu to psy bardzo żywiołowe, radosne, skore do zabaw, potrafiące wyczuć kiedy jesteśmy w złym nastroju i swoim pieskim byciem wywołać uśmiech na naszej twarzy. Są one bardzo towarzyskie, nadają się do trzymania w bloku. Łatwo przystosowują się do nowego otoczenia, lubią spacery i zabawy na świeżym powietrzu, jednak w granicach zdrowego rozsądku. Należy zawsze pamiętać, że są to psy inteligentne i niezależne, potrafiące postawić na swoim, dlatego nie należy im zbytnio ulegać i zawsze pamiętać, kto jest panem domu.

MALTAŃCZYKI

To pies niewielkich rozmiarów o nieco wydłużonym tułowiu. Maltańczyki to bardzo urodziwe psy. Niezwykle elegancko się prezentują. Ich znakiem rozpoznawczym jest niewątpliwie piękny długi biały włos na całym ciele. To pies niewielkich rozmiarów, który zachwyca swoją urodą prawie każdego. Wydają się niezwykle delikatne i wrażliwe. Wzrost psa waha się od dwudziestu jeden do dwudziestu pięciu centymetrów. Jeżeli chodzi o suki, wzrost wynosi od dwudziestu do dwudziestu trzech centymetrów.
Mimo, iż maltańczyki nie należą do psów dużych, są bardzo żywe i pełne energii do zabawy. Maltańczyki uwielbiają kontakt z człowiekiem, dlatego trzeba poświęcać mu dużo uwagi, by nie czuł się samotnie. Te psy źle znoszą długie rozłąki. Maltańczyki są bardzo posłuszne i łatwo uczą się nowych rzeczy. Są przyjazne dla dzieci i chętnie się z nimi bawią. To ważne, aby dzieci miały kontakt ze zwierzętami, uczyły się, w jaki sposób należy się nimi opiekować i że zwierzęta czują i wyrażają swoje humory tak samo jak ludzie. Dzieci muszą również nauczyć się, że pies to nie zabawka, którą można odłożyć z kąt po skończonej zabawie. Również w stosunku do obcych ludzi, maltańczyki nie zachowują się raczej agresywnie. To sympatyczne psy, które lubią kontakt z człowiekiem, zabawę, głaskanie.

YORKI

Mimo swoich małych rozmiarów, york jest typowym terierem o wielkim temperamencie i nie mniejszym sercu. Mówi się ze jest to piesek o lwim sercu, a to ze względu na swój troszeczkę zawadiacki charakter, zdarza się że yorki obszczekują nawet dużo większe psy, zupełnie nie przestrzegając obowiązującego wśród psów kodeksu. Toteż czasem ich posłuszeństwo nie jest idealne. Yorki wykazują pewien stopień niezależności i samowolności jako że były to psy myśliwskie chętnie pobiegną w pościg za zdobyczą , dlatego yorka należy spuszczać ze smyczy tylko jeżeli ma się pewność że nam nigdzie nie ucieknie. Yorki uwielbiają ruch i trzeba im go zapewnić w wystarczającej ilości czy to poprzez spacery czy poprzez zabawy w mieszkaniu. Zresztą do zabaw yorki mają niespożyte siły. Przy małej dawce ruchu na dworze rozładowują swa energie w domu poprzez np.: szybkie bieganie z jednego pokoju do drugiego Idealnie nadają się do małego mieszkania i dobrze dogadują się z dziećmi. Są dobrymi stróżami gdyż zawsze sygnalizują obecność obcych poprzez głośne szczekanie, ale nie prawdą jest, że yorki szczękają zbyt często i na wszystko. Jak każde psy załatwiają swe potrzeby fizjologiczne na dworze ale można je też nauczyć załatwiania się w domu do specjalnej kuwetki bądź na szmatkę. Yorki lubią pieszczoty i głaskanie ale nie są to psy kanapowe i do ciągłego trzymania na kolanach, szczególnie przekonamy się o tym gdy nasz piesek jest w wieku szczenięcym, ich energia, mądrość i pomysłowość w zabawach zadziwi nie jednego hodowcę.